ALL POSTS
ALL POSTS
CoffeeTime, kavni biser Izole
4 min read
Last edit: Nov 11, 2024
Coffeetime.si se nahaja v čudovitem obalnem slovenskem mestu Izola, ki leži blizu Italije, zato je italijanski vpliv na kavo tu močan.
Kljub temu Coffeetime.si v regijo prinaša sveže praženo kavo posebne kakovosti.
Ob obisku pražarne so nas popeljali skozi njegove prostore in nam povedali več o zgodovini podjetja.
Postregli so nam izjemen espresso iz kave Kenya Kayset AA, oprane in pražene pred tednom dni. Skodelica je bila uravnotežena in sladka, z okusom češenj in sočno teksturo.
Odličen začetek pogovora o kavi.
Pogovor z Nacetom Šumrado
Lev (specialtykava.si)
Živijo, Nace. Hvala, da si si vzel čas za pogovor.
Bi nam povedal kaj o CoffeeTime.si podjetju, znamki … kako se je vse skupaj začelo in zakaj?
Nace:
Z veseljem!
Projekt CoffeeTime.si se je začel med pandemijo COVID, ko smo imeli veliko prostega časa in nič dela. Nekaj smo morali narediti, saj smo imeli še vedno približno 20 zaposlenih. Želeli smo obdržati vse in to je bilo težko. Ugotovili pa smo, da smo preveč osredotočeni na poslovanje B2B in na to, da bi vodili kavarne.
Rekli smo si: dobro – imamo znanje, imamo strast in vemo, kako deluje sistem.
Tako smo se ozrli naokoli in videli, da v Sloveniji ni veliko spletnih strani, kjer lahko kupiš opremo za kavo in pridobiš tudi nekaj znanja in informacij, če postaviš prava vprašanja. Za nas je bilo zelo pomembno, da imamo dostavo v istem dnevu. Pogledali smo, kaj po našem mnenju slovenski trg potrebuje, in to je več znanja na temo kave in dostavo v istem dnevu.
Vse, kar vidite na naši spletni strani, je na voljo. Če tega ni, ni na voljo. To je torej ideja. In ideja je pomagati ljudem.
Kakšna je vaša povprečna stranka?
Imajo redno službo, dobro službo, morda tudi družino in tako naprej. Sprehodili so se mimo vseh kav in čajev, privlačnih na pogled, a v resnici ne izjemnega okusa. Torej imajo čas in strast, da poleg službe in opravkov z družino poskusijo še kaj novega, kar bi lahko raziskali.
Kako skrbite za promocijo lahkih praženj in specialnih kav na področju, kot je Slovenija?
Najprej te stvari izvajamo v naši kavarni – za stalne stranke želimo, da poskusijo nekaj novega. In velikokrat se trudimo, da je to zabavno in dostopno.
Torej ne delamo V60 samo za nekoga, ki tega ne pozna.
Povsod, kamor gremo, promoviramo tudi hladno varjene napitke.
Kateri pa so glavni izzivi, s katerimi se podjetje in projekt soočata danes?
Ogromne spletne trgovine in visoki davki nam ne olajšujejo gradnje spletne prodaje. Širjenje naše ekipe je težavno, vendar se to pozna po vsej Sloveniji.
Katera je vaša najljubša kava in kako jo najraje pripravite?
Moja najljubša kava je zame še vedno espresso. Na dan spijem približno osem espressov in jih naravnost obožujem. Obožujem svoje odmore za kavo. Veliko ljudi pravi, da jih espresso napolni z energijo.
Mene pa sprošča, če sem pod stresom.
Hvala, Nace!
Pogovor s Klemenom Pucerjem
Lev (specialtykava.si)
Hej, Klemen! Najlepša hvala, da si našel čas za pogovor. Najprej me zanima, kako ste se začeli ukvarjati s kavo in zakaj?
Klemen:
Zdravo, Lev! No, vedno sem imel rad kavo in na neki točki sem začel odkrivati več o tem.
Tako se je začela moja pot.
In kako ste postali pražar? Ali ste začeli kot barist?
Ja, najprej sem bil barist. Preden sem začel pražiti, sem delal tudi na področju servisiranja opreme in upravljanja. In ta pot je bila kot nekakšen naravni del rasti in spoznavanja, učenja.
Ali imate raje električni ali plinski pražilnik in zakaj?
Za zdaj sem se odločil za plinski pražilnik. Še vedno se veliko učim in plinski pražilniki se mi zdijo idealni za to, saj so tudi cenovno dostopnejši.
Katero kavo najraje pražite?
Najraje pražim naravno predelano kavo. Praženje kave z velikostjo zrna 17−18 je zame na primer prijetna izkušnja, saj je kava konsistentna.
Katero kavo najraje pijete in kako jo je treba pripraviti, da boste rekli, da je dobra?
Odvisno od mojega razpoloženja in ali imam čas za uživanje v kavi pa če imam dobro družbo in čas za pogovor − potem izberem V60 ali kakšno drugo kavo, pripravljeno po metodi prelivanja (pour-over). Če pa je moj čas omejen, ni nič boljšega od espressa.
Hvala, Klemen!
Outro
Obisk pražarne kave je vedno zanimiva izkušnja, ki širi obzorje.
Zato naslednjič, ko boste v Izoli, pokličite Naceta in Klemna.
Bi radi izvedeli več tudi o drugih o pražarnah kave v Sloveniji? Tu je nekaj namigov.