ALL POSTS
ALL POSTS
Latte umetnost v Sloveniji: Eldin Menzilović
5 min read
Last edit: Aug 6, 2024
Spoznajte Eldina Menzilovića, umetnika latte
Dragi ljubitelji kave, oboževalci pražarn in učeči se strokovnjaki za kavo, z veseljem vam sporočamo, da na portalu SpecialtyKava.Si prihaja dolgo pričakovani format intervjujev. Veseli nas, da vam lahko predstavimo zgodbe in spoznanja strastnih kavoljubcev iz Slovenije. Če bi želeli biti predstavljeni, nam to sporočite po elektronski pošti (andrew@specialtykava.si) ali pišite na naš Instagram!
V posebni seriji člankov vass bomo seznanili z nekaterimi najvidnejšimi latte umetniki v Sloveniji.
Tokrat spoznajte Eldina, bosanskega barista, ki živi, dela latte in praži v Ljubljani. Z njim smo se pogovarjali o tem, kako je postal barist in kako se mu je uspelo naučiti delati tako čudovite vzorce.
Eldinovo potovanje s kavo
– Pozdravljeni Eldin, kako si?
– Hej, Lev, dobro, hvala! Kako gre?
– Vse v redu. Hvala, ker si našel čas za klepet. Bi prosim meni in bralcem povedal o svojem potovanju s kavo? Kako si postal barist?
– Vedno sem imel rad kavo. Od koder prihajam (iz Sarajeva), je pitje turške kave tradicija. Moji starši so celo pražili kavo na svojem vrtu. Že od otroštva sem kavo vedno povezoval z veseljem. Videl sem srečne obraze ljudi, ki so jo pili. Že pri petih letih sem ročno mlel kavo, pri sedmih pa sem za starše pripravil svojo prvo turško kavo. Nato sem pripravljal kavo za goste in prijatelje svoje družine.
– Zato lahko rečemo, da imate kavo v krvi! Kdaj pa si se začeli ukvarjati s kavo?
– Pri 18 ali 19 letih sem začel delati kot natakar v Sarajevu. In nekoč sem na neki spletni strani, zdaj se ne spomnim več, kateri, videl fante, ki so delali latte art. To me je pritegnilo in začel sem se zanimati za kavo. Predvsem pa o latte artu. Tako sem začel kupovati in brati knjige. Čez nekaj časa sem začel delati kot barist v Sarajevu.
Nato je sledilo potovanje v Beograd, kjer sem dejansko prvič izkusil specialno kavo. Mislim, da sem spil espresso iz oprane kolumbijske kave in mi ni bil preveč všeč, vendar si je tamkajšnji barista vzel čas in mi razložil nianse kave. Od takrat sem začel raziskovati več stvari o kavi − stroje, različna zrna itd.
– Osredotočimo se bolj na umetnost latte. Kako si se je naučili? Si imel mentorja ali si obiskoval kakšne tečaje?
– Osnovnih vzorcev sem se naučil sam, vendar sem potreboval veliko vaje. Spomnim se, kako srečen sem bil, ko sem naredil svojega prvega laboda! Zato sem še naprej izpopolnjeval svoje znanje. Latte art je prva stvar, ki jo ljudje vidijo, ko jim postrežete kavo. Imel pa sem mentorja, Sanima Kadića. Prihaja iz Zagreba in me je veliko naučil o položaju rok in tehnikah parjenja mleka. Potem pa je ostala le še praksa. Veliko je bilo prakse!
– Bi rekel, da ti je obvladovanje umetnosti latteja dalo prednost pred drugimi baristi v Sarajevu?
– Zagotovo! Znanje latte arta mi je odprlo veliko vrat, ljudje so me zaradi tega prepoznavali. Stranke so se bolj pripravljene pogovarjati z baristom, ki postreže lepo skodelico. To nam (baristom) omogoča, da podamo več informacij o sami kavi. In seveda je dobra umetnost latte art povezana s strokovnostjo. Ljudje vidijo moje delo in vedo, da sem resen.
– Stavim, da si tekmoval na prvenstvih v latte artu. Lahko poveš nekaj o svojih izkušnjah s tem?
– Moje prvo prvenstvo je bilo leta 2018 v Sarajevu. Popolnoma sem zafrknil!
– Ah ne! Kaj se je zgodilo?
– Vedel sem, kako narediti latte art, vendar nisem bil dovolj vešč pri pripravi espressa, vzdrževanju strojev. Tako da mi večinoma ni uspelo zaradi tehničnih stvari. To je bila dobra spodbuda, da sem se naučil več o sami pripravi kave. Seveda sem potem še naprej tekmoval! Ta neuspeh je bil dragocena lekcija. Na lokalnih bosanskih turnirjih sem dvakrat zmagal, enkrat pa sem bil drugi.
– Danes delaš kot chef-barista v kavarni v Ljubljani v Sloveniji. Kako to?
– Moj sedanji delodajalec me je našel zaradi mojega latte arta. Delam v kavarni in pražarni, zdaj pa se ukvarjam tudi s praženjem. Resnično si želim vedeti več o praženju. To je pravzaprav razlog, da sem prišel v Slovenijo.
– Imate najljubšo kavo, ki jo uporabljate posebej za latte art?
– Vse brazilske kave. Dober kontrast in tudi okus.
– Kako bi razložil, kaj je latte art in zakaj je tako cenjen?
– Po mojem mnenju je latte art osebna obrt in edinstven podpis, ki ga pustiš na skodelici kave. To je ključnega pomena, saj je latte art prva stvar, ki jo gost vidi. Prvi vtis je pomemben in dobro izveden latte art mi omogoča, da gostom povem več o kavi. Ljudje, ki spremljajo, kje delam, so se odločili za moj latte art.
– Kaj bi svetovali baristom in ljubiteljem kave? Morda kakšno prepričanje ali misel, ki bi jo rad delil?
– Za bariste: ne bojte se slediti svojim sanjam in ne bojte se, da bi kaj pokvarili. In za ljubitelje kave: raziskujte kavo in zaupajte svojemu baristu, ti ljudje so tu za vas.
– Hvala, Eldin, za pogovor!
– Z veseljem!
Outro
Od ponedeljka do petka lahko obiščete Eldina v Pražarni, kavarni in pražarni, in ga prosite, naj vam pripravi lepo kavo z mlekom. Vedno vam bo z veseljem pomagal pri izbiri kave, ki jo boste popili tam ali vzeli s seboj.
Slovenija je dežela nadarjenih in strastnih ljudi. Več zgodb o latte artistih v Sloveniji se bo še zvrstilo, ostanite z nami in uživajte!
Naslednjič se predstavite na portalu SpecialtyKava.Si!
Veseli bomo, če bomo lahko predstavili vas, vaše delo ali izdelek. Imate zgodbo, ki jo želite povedati, ali izkušnjo, ki jo želite deliti? Povejte nam, pišite nam!
Instagram: https://www.instagram.com/specialtykava.si/
Elektronska pošta: andrew@specialtykava.si